JAK ZJISTIT NÁZEV SLOUPCE PODLE NEJVYŠŠÍ HODNOTY V ŘÁDKU – FUNKCE INDEX, POZVYHLEDAT a MAX

Nedávno jsem na svém Facebooku dostala zajímavý dotaz, který pravděpodobně bude užitečný pro více lidí.

Dobrý den. Potřebovala bych najít z řádku nejvyšší číslo, a pak do buňky vedle vypsat název sloupce, kde se to nejvyšší číslo nachází. Nevíte,jak sestavit funkci?

Jedná se již o pokročilejší řešení, ale nevadí, vy to zvládnete :- ) Ke správnému výsledku potřebujeme tři funkce, které vnoříme do sebe, jedná se o funkce INDEX, POZVYHLEDAT a MAX. Jak je zvykem, řešení si ukážeme na příkladu.

PŘÍKLAD: Mám několik produktů a jejich prodeje po měsících. Pro každý produkt potřebuji vypsat, v kterém měsíci byl nejvyšší prodej.

Jak jsem již uvedla dříve, použijeme tři funkce, které do sebe vnoříme. Pokud nejste ještě pokročilí uživatelé a máte problém s vnořováním funkcí do sebe, nevadí. Můžete si každou funkci připravit do zvláštních buněk, hned vám ukážu, jak.

Maximum pro každý produkt – vložíme si do buňky O2 funkci MAX (Vzorce-Další funkce-Statistické) a označíme údaje za Produkt A a zkopírujeme funkci do dalších dvou řádků.

Do další buňky (P2) si vložíme funkci POZVYHLEDAT. Tahle funkce umí doplnit číslo sloupce (nebo řádku), odkud má napsat výsledek. Takže pokud rádi používáte vyhledávací funkce jako SVYHLEDAT, VVYHLEDAT nebo právě INDEX, kterou použijeme za chvilku, funkci POZVYHLEDAT si zamilujete. Najdeme ji na kartě Vzorce-Vyhledávací.

CO – co má najít. Hledáme nejvyšší hodnotu v řádku, proto sem vložíme odkaz na buňku O2, kde jsme si předtím spočítali maximum

Prohledat – v jaké oblasti má hodnotu najít – my chceme hledat maximum vždy jen v tom jednom řádku, proto označíme myší jen údaje za Produkt A (tedy oblast B2:M2)

Shoda – můžeme vložit hodnoty 1;0 a -1. My napíšeme 0, protože to znamená přesnou shodu, chceme najít přesně naše maximum

Nyní potvrdíme a zkopírujeme do dalších řádků.

A teď už přichází chvíle, kdy získáme výsledek. Vložíme si do buňky Q2 funkci INDEX (Vzorce-Vyhledávací). Tato funkce má dvě varianty, my si vybereme první možnost.

A dialogové okno vyplníme následovně:

Pole – v jaké oblasti má najít výsledek – nás zajímá název sloupce, proto vybereme myší jen první řádek – oblasti B1:M1 (a nezapomeneme zafixovat buňky klávesou F4 nebo klávesovou zkratkou pravý Alt+ů ;-))

Řádek – zde máme doplnit číslo řádku Pole, ve kterém má hledat výsledek. Teď to máme jednoduché, protože v Poli máme vybrané jen jeden řádek. Takže zde můžeme napsat 0 nebo 1 nebo nechat políčko úplně prázdné. Kdybychom v políčku Pole měli vybraných 10 řádků, museli bychom zde napsat číslo řádku (anebo bychom sem vložili funkci POZVYHLEDAT ;-))

Sloupec – sem máme doplnit číslo Sloupce, kde má hledat výsledek. A číslo sloupce my už jsme si spočítali pomocí funkcí POZVYHLEDAT a MAX a máme ho napsané v buňce P2. Zkopírujeme vzorec do dalších řádků a HOTOVO!

Pokud jste již pokročilí uživatelé a vnořování funkcí do sebe vám nedělá problém, tak vzorec bychom přímo zapsali do buňky následovně:

=INDEX($B$1:$M$1;;POZVYHLEDAT(MAX(B2:M2);B2:M2;0)

Soubor si můžete stáhnout tady:

Napsat komentář