Sečti, když……SUMIF

Nevím, jak vy, ale já ve své práci často potřebuji sčítat podle nějakých kritérií. Sečíst jen tržby od jednoho obchodního zástupce, jen za určitý produkt apod. A neumím si představit, že bych snad sčítala ručně pomocí filtru. Že vy to tak děláte? 🙂 Pokud neznáte funkci SUMIF nebo nepoužíváte kontingenční tabulky, tak se klidně vsadím, že ano 🙂 A v tom případě vám tento článek ušetří spoustu času. Pojďme se tedy na to podívat.

Mám seznam odběratelů a jejich jednotlivé objednávky. Chtěla bych pro každého vědět, jaký byl celkový objem jejich objednávek.

sumif1

Vložím si funkci SUMIF (najdeme ji na kartě Vzorce-Mat. a Trig.).

2

Zobrazí se nám dialogové okno, kde vyplníme naše požadavky.

3

Do pole „Oblast“ vybereme myší celou oblast, kde máme uvedený seznam všech odběratelů (tedy buňky A2:A18), „Kritérium“ tedy to, podle čeho chceme sčítat, je pro nás jméno odběratele, klikneme tedy do buňky, kde máme napsaného prvního z nich (tedy do buňky D3) a do pole Součet vybereme buňky, které chceme sčítat, tedy objem objednávek (buňky B2:B18). Aby bylo možné vzorec zkopírovat do dalších buněk, nezapomeňte pomocí klávesy F4 zafixovat (vložit symbol dolaru) jak buňky pro Oblast, tak pro Součet, jinak nebude vzorec sčítat správná čísla. Nevíte, jak to udělat? Návod proč a jak fixovat buňky najdete v mém e-booku, který si zdarma můžete stáhnout tady.

Nyní již vzorec zkopírujeme do dalších řádků a máme správné výsledky. Tak co, budete ještě sčítat pomocí filtrování? 🙂

Soubor s použitím funkce SUMIF ke stažení najdete zde:

 

Funkci SUMIF i další funkce, díky kterým můžeme počítat s podmínkami a spoustu dalších vychytávek se naučíte v mém online kurzu Nejužitečnější nástroje Excelu. Vstoupit do něj můžete tady >>>.

3 komentáře na „Sečti, když……SUMIF“

Napsat komentář