?, *, ~ NEBLÁZNÍM, JEN POUŽÍVÁM ZÁSTUPNÉ ZNAKY

Dnes vám chci ukázat, jakým způsobem můžeme zrychlit na maximum, když začneme používat zástupné znaky ?, * a případně ještě ~.

?  – nahrazuje jeden jakýkoliv znak

* – nahrazuje všechny ostatní znaky, ať jich je kolik chce

~ – ruší platnost zástupného  znaku (kdybyste tedy chtěli hledat produkty, které se opravdu jmenují A*, musíte za symbol hvězdičky napsat právě ~, tedy A*~, jinak si Excel bude myslet, že chcete všechny produkty začínající na A)

Zástupné znaky nám můžou pomoct neuvěřitelným způsobem. Jak už jejich název napovídá, slouží k zastoupení nějakého jiného písmena nebo čísla. Potřebujete sečíst počet prodaných kusů produktu který začíná na A? Nebo produktů, které končí poznámkou „na skladě“? Tak to si používání zástupných znaků určitě hooodně oblíbíte 🙂

Příklad: Chci pomocí zástupných znaků sečíst, kolik jsem prodala produktů z řady A.

Nyní si vložíme funkci SUMIF (pokud ji neznáte, seznamte se s ní v tomto článku). Vybereme oblast a do kritérií ale nenapíšeme jen „A“, ale právě „A*“ -> * nahrazuje všechny ostatní znaky, ať jich je kolik chce, to znamená, že bude sčítat všechno, co začíná na písmeno A.

A máme výsledek 🙂

Analogicky, pokud bychom chtěli sečíst produkty, které končí poznámkou „na skladě“, do pole Kritéria zadáme „*na skladě“ -> hvězdička nahradí všechno, co je napsané na začátku a Excel nám sečte všechno, co má na konci napsané právě „na skladě“ 🙂

Pokud bychom ale chtěli sečíst jen produkty, které začínají na A, ale potom obsahují jen 3 další znaky, nebudeme za A psát * , ale napíšeme třikrát ?. Vzorec by tedy byl:

=SUMIF(A2:A10;“A???“;B2:B10)

A co takhle třeba zkusit se zástupnými znaky nahrazovat?

Příklad: Chci všechny produkty, které začínají na „C“ přejmenovat na „Produkt řady C“.

Vyberu si oblast buněk,

stisknu klávesovou zkratku Ctrl+H a do dialogového okna vyplním:

Potvrdíme stiskem tlačítka „Nahradit vše“ a máme to 🙂

Kdybychom chtěli ale nahradit jen produkty, které začínají na C, ale obsahují potom pouze dvě další čísla, vyplníme dialogové okno následovně:

Pozor na to, protože takhle se vám přejmenuje písmeno C a první dvě číslice, zbytek ale zůstane 🙂

Tak co? Jak se vám zástupné znaky líbí? Za domácí úkol si vyzkoušejte, jak byste je použili při filtrování anebo ve spojení s podmíněným formátováním. Napište mi, jestli se vám to povedlo, jsem zvědavá. 

Pokud vás funkce SUMIF zaujala a chtěli byste se naučit o funkcích více, vstupte do mého online kurzu Nejužitečnější nástroje Excelu. 

Soubor k návodu si stáhněte tady: 

Napsat komentář