NAHRADIT nebo DOSADIT?

V textových funkcích najdeme dvě funkce, které působí, jakoby dělaly to samé. Mám na mysli funkce NAHRADIT a DOSADIT. Ano, obě umí nahradit nějaký znak (nebo více znaků) něčím jiným. Liší se ale v tom, jaké informace potřebují zadat.

Příklad: Mám kódové označení zboží, kde jsou dvě písmena, podtržítko, různý počet číslic, opět podtržítko a další číslice. A já bych chtěla, aby druhé podtržítko bylo nahrazeno středníkem.

nahraditnebodosadit1

Zkusíme to pomocí funkce NAHRADIT. Tu najdeme na kartě Vzorce-Textové a vyplníme její argumenty. „Starý“ znamená ten text, ve kterém chceme něco nahradit, klikneme tedy na buňku A2, „Start“ je pořadí znaku, od kterého chceme začít nahrazovat. Druhé podtržítko je v buňce A2 na 7. pozici, proto napíšeme číslo 7. „Znaky“ je počet znaků, které chceme nahradit, my chceme nahradit jen jeden znak, jen to podtržítko, proto napíšeme číslo 1. A „Nový“ je informace o tom, čím má být podtržítko nahrazené. My místo něj chceme středník.

nahraditnebodosadit2

Na první pohled to vypadá správně, protože v první buňce máme opravdu druhé podtržítko nahrazené středníkem. Když ale zkopírujeme vzorec do dalších řádků, zjistíme, že vzorec nám někde středník nahradil místo čísla. A to proto, že máme u zboží jiný počet čísel, takže druhé podtržítko není vždycky na 7. místě, jak jsme ve funkci zadali. nahraditnebodosadit

Funkce NAHRADIT je určitě velmi užitečná, ale zrovna pro tento příklad je vhodnější použít funkci DOSADIT.

Funkci DOSADIT najdeme opět na kartě Vzorce-Textové. A její argumenty jsou – „Text“ – tedy odkaz na buňku, ve které máme celý text, ve kterém budeme nahrazovat. „Starý“ tentokrát znamená přímo to, co chci nahradit, tedy podtržítko. „Nový“ je to, čím chci nahradit podtržítko, tedy středník. A „Instance“ znamená, kolikáté podtržítko v buňce chci nahradit. Pokud nezadám nic, nahradí funkce všechny podtržítka. Já chci ale nahradit jen to druhé, proto tady zadám číslo 2.

Potvrdím a zkopíruji do dalších řádků. Máme to nahrazené přesně tak, jak jsme potřebovali 🙂 .

Příklad si můžete stáhnout zde 🙂

Chcete se naučit i další užitečné funkce? Vstupte do mého online kurzu Nejužitečnější nástroje Excelu.>>>

Napsat komentář