KONTINGENČNÍ TABULKA? TO MI ANI NEVYSVĚTLUJTE!

Před nedávnem jsem připravovala jednu slečnu na pracovní pohovor. Probíraly jsme různé funkce a nástroje, všechno šlo jako po másle až do chvíle, kdy jsem se zeptala, jak je na tom s kontingenčními tabulkami. „Kontingenční tabulka? Tak to ne, to mi ani nezkoušejte vysvětlovat, to je marný….“

Kontingenční tabulky prostě spoustu lidí děsí a můj osobní názor je ten, že je to kvůli jejich názvu. Nikdo si neumí představit, co to znamená, takže to musí být určitě něco neuvěřitelně náročného a složitého. Udělám vám radost. Opak je pravdou 🙂

Kontingenční tabulku vložíte za několik vteřin a ušetří vám spoustu času 🙂 K čemu vůbec slouží? Umí různé údaje zobrazit souhrnně, takže už nebudete muset ručně sčítat, za kolik si objednali jednotliví odběratelé, jaké byly obraty jednotlivých prodejců nebo kolik hodin kdo odpracoval. Stačí jen označit data, vložit kontingenční tabulku a vybrat si, co chcete vidět v řádcích a co ve sloupcích.

Příklad: Máme seznam odběratelů a částky jejich objednávek za měsíc. Chceme zjistit celkovou částku, za kolik každý z nich objednal.

Vybereme si celou oblast tabulky včetně názvů sloupců (pokud nějaký sloupec nebude pojmenovaný, kontingenční tabulky by nešla vložit) a na kartě Vložení vybereme Kontingenční tabulka (Pivot table v AJ Excelu).

kontingenční tabulka1

Objeví se dialogové okno, kde zkontrolujeme, jestli máme správně vybranou oblast a dále si můžeme zvolit, jestli kontingenční tabulku chceme umístit na nový list nebo do buňky nějakého již existujícího listu. My ponecháme vložení na nový list a stiskneme OK.

kontingenční tabulka 2

V levé části teď vidíte připravené okno, kde za chvíli bude vaše kontingenční tabulka a v pravé části jsou Pole kontingenční tabulky. Vidíte zde názvy sloupců z vaší původní tabulky a ve spodní části potom bílá pole nazvaná Filtry, Sloupce, Řádky a Hodnoty. Sem jednoduše přetáhnete názvy sloupců podle toho, jak je chcete mít zobrazené.

Kontingenční tabulka 3

Chytneme tedy myší za název „Odběratel“ a přetáhneme ho do bílého pole pod nápisem Řádky, nyní chytíme myší název „Částka objednávky“ a přesuneme ho do pole pro Hodnoty.

A máme to. Během malé chvilky jsme zjistili celkovou částku objednávek po jednotlivých odběratelích.

Kontingenční tabulka 4

V kontingenčních tabulkách se dá také různě řadit, filtrovat, můžeme místo součtu z objednávek zobrazit jejich průměr, podíl na celku nebo jiný výpočet, můžeme zde vkládat svoje vlastní výpočtová pole a vše různě formátovat, ale o tom třeba někdy příště 😉

Příklad z videa a článku si můžete stáhnout tady:

 

S kontingenčními tabulkami se dá dělat spousta věcí a vy se je můžete naučit v mém online kurzu Tajemství kontingenčních tabulek. Vstupte do něj tady >>>.

Jeden komentář u “KONTINGENČNÍ TABULKA? TO MI ANI NEVYSVĚTLUJTE!”

Napsat komentář