JAKOU HODNOTU MÁ TEXT-HODNOTA.NA.TEXT

Excel nás někdy umí pořádně potrápit tím, že si v buňkách zobrazuje něco jiného, než my chceme. Typicky -> napíšeme nám např. 42681 místo data 7.11.2016.

A co když chceme, aby nám místo data 7.11.2016 napsal, že je zrovna pondělí? Nebo potřebuji, aby mi číslo 12 548 zobrazil jen v tisících. Jak na to? Jde to vůbec? Nebo musím všechno upravovat ručně?

Jasně, že nebudeme nic ručně přepisovat, máme na to další skvělou funkci, která se jmenuje HODNOTA.NA.TEXT (v AJ verzi Excelu TEXT). Tahle funkce nám napíše číslo přesně ve formátu, jaký potřebujeme, jen jí to musíme říct 😉

PŘÍKLAD: V buňce A17 mám napsané datum 7.11.2016 a chci, aby mi Excel napsal, že se jedná o pondělí.

Nevýhodou této funkce je, že musíte vědět, jakým způsobem Excelu povědět, jaký ten formát potřebujete.

Pokud chcete znát den v týdnu, napíšete do funkce, že vás zajímá “dddd“. Funkce tedy bude vypadat: =HODNOTA.NA.TEXT(A17;“dddd“) -> a už vím, že se jedná o pondělí

Kdybych chtěla, aby mi funkce napsala, že se jedná o listopad, napsala bych =HODNOTA.NA.TEXT(A17;“mmmm“).

Seznam nejpoužívanějších formátů jsem vám vypsala do souboru, který si můžete opět stáhnout níže. A kdyby vám tento seznam nestačil? Klikněte pravým tlačítkem myši -> jděte na Formát buněk -> Číslo -> Vlastní a zde se vám vypsaly všechny možnosti, které Excel nabízí a také si zde můžete vytvořit vlastní formát buňky, který splní vaše požadavky 🙂

1Možná si teď říkáte:

„A proč bych teda měl/a používat nějakou funkci, když si můžu ten formát změnit ve Formátu buňky? “

Ve Formátu buňky změníte pouze zobrazení, ale ne hodnotu! Pokud tedy budete chtít číslo 567845,25 zobrazit v tisících a nastavíte zobrazení ve Formátu buňky, zobrazí se vám to samé jako v případě použití funkce HODNOTA.NA.TEXT. Pokud ale s touto hodnotu potřebujete dále počítat, pozor na to!

Pokud jste jen změnili zobrazení ve Formátu buňky, bude dál EXCEL počítat s původní hodnotou (jen to nebude vidět). Nepoužije tedy pro výpočty hodnotu 568 ale stále původní číslo 567845,25. Funkce HODNOTA.NA.TEXT ale hodnotu úplně změní a dál tak budete počítat s číslem, které potřebujete a to s číslem 568.

 

Soubor ke stažení najdete tady:

Pokud se chcete naučit více užitečných funkcí a další vychytávky, vstupte ještě dnes do mého online kurzu Nejužitečnější nástroje Excelu. 

Napsat komentář