JAK ZAFIXOVAT BUŇKY, ABY SE NEPOSOUVALY

S Excelem již pracujete, tak víte, že při kopírování vzorce si Excel sám přizpůsobuje, se kterými buňkami počítá. Když do buňky C2 vložím vzorec =A2+B2 a zkopíruji ho tažením myši dolů, v dalším řádku bude Excel sčítat A3+B3 atd.To se nazývá relativní odkazování.  A určitě jste dost rádi, že takhle Excel funguje, protože to ušetří spoustu času. Jenže…Někdy prostě potřebujeme, aby se kopírováním vzorce neposouvaly, ale aby se např. přičítala jen jedna hodnota pořád dokola (absolutní odkazování).

Nyní tedy budu chtít, aby se mi ke každé hodnotě přičetla hodnota 100, kterou mám uvedenou v buňce B1. Jak to udělat?

zafixování buněk

Vložíme vzorec do buňky B4 (=A4+B1).

zafixovani_bunek

Kdybychom teď tažením chtěli zkopírovat vzorec dolů, součet by ukazoval naprosto nesmyslné hodnoty….Proč? Protože jak jsem již uvedla, Excel si sám přizpůsobí zadaný vzorec a nebude tedy k řádku A5 přičítat pořád číslo 100 z buňky B1, ale bude přičítat hodnotu v buňce B2 (a ta je prázdná). K dalšímu řádku zase bude přičítat hodnotu z buňky B3 (kde je uveden popisek „Součet“) a proto zobrazí chybovou hlášku atd.

zafixovani_bunekMusíme tedy Excelu říct, že chceme, aby pořád dokola počítal s hodnotou z buňky B1, tedy s číslem 100.

Jak to udělat? Postavíme se myší do řádku vzorců tam, kde máme napsané B1 (viz. červený ovál). Nyní stiskneme klávesu F4 (na některých počítačích nefunguje, pokud je to váš případ, zkuste klávesovou zkratku pravý Alt+ů).

zafixovani_bunek

Před písmenem B i před číslem řádku 1 se nám nyní zobrazil symbol dolaru, který označuje právě zafixování. Kdybychom měli dolar jen před písmenem (3x stisknout klávesu F4), znamenalo by to, že se hodnota bude brát jen ze sloupce B, ale při kopírování směrem dolů se může měnit číslo řádku. Analogicky, kdybychom dolar měli jen před číslem řádku (2x stisknout klávesu F4), mohl by se při kopírování měnit sloupec, ale řádky by se neposouvaly.

Buňku už máme zafixovanou, tak jen zkopírujeme upravený vzorec do ostatních řádků a máme hotovo 🙂

zafixovani_bunek

Soubor s tímto příkladem si můžete stáhnout zde:

Napsat komentář