Jak sečíst hodnoty mezi dvěma datumy? – funkce SUMIFS

Představte si, že přijde váš nadřízený a chce, abyste mu řekli, za kolik bylo objednáno za posledních 10 dní. Jak na to půjdete? Použijete filtr, zaškrtnete manuálně všechny datumy a potom sečtete pomocí funkce SUBTOTAL? To by bylo jedno řešení, proč ne. Jen tohle řešení budete muset při každé změně data pořád dokola opakovat. Bylo by jednodušší vložit si funkci, která to udělá za vás a jen měnit data, za která máte sčítat.

Perfektně se pro tento případ hodí funkce SUMIFS, která umí sečíst jen ty hodnoty, které splňují nějaké podmínky. Pojďme na příklad….

Příklad: Mám tabulku, kde jsou uvedené datumy objednávek a jejich částka a já bych chtěla zjistit za kolik bylo objednáno během minulých deseti dní.

SUMIFS

Do buněk E1 a E2 si napíšu datumy, mezi kterými chci sčítat. Já jsem si do buňky E1 vložila funkci DNES a do buňky E2 jsem nastavila vzorec =E1-9, aby se mi datumy za posledních deset dní přizpůsobovaly automaticky a já je nemusela pořád měnit.

SUMIFS

A teď si konečně vložíme funkci SUMIFS. Najdeme ji na kartě Vzorce-Matematické a trigonometrické-SUMIFS.

SUMIFS

Objeví se nám okno pro zadání argumentů funkcí a to vyplníme následovně:

Oblast_součtu: Co má sčítat? Chceme sčítat částku objednávky, takže vybereme celou oblast, kde máme uvedené částky (tedy B1:B49).

Oblast_kritérií1: Tady zadáme, kde máme uvedené údaje pro první podmínku. My máme dvě podmínky a obě jsou datum. Vybereme tady údaje o datu objednávek (tedy oblast A1:A49).

Kritérium1: To je naše první podmínka. My chceme datum, které je menší než dnešní, takže napíšeme do uvozovek znaky pro menší nebo rovno (“<=“), teď musíme vložit znak ampersand, jinak by funkce nefungovala (ten vložíme pomocí klávesové zkratky pravý Alt+C)a ťukneme do buňky, kde máme vložené dnešní datum.

Oblast_kritérií2: To je oblast, kde mám napsané údaje pro druhou podmínku/kritérium. Naše druhá podmínka je zase datum, takže vybereme úplně tu samou oblast jako předtím. (tedy A1:A49)

Kritérium2: Je naše druhá podmínka, tedy to druhé datum. Má být větší nebo rovno 9.4.2017 (což mám napsané v buňce E2). Napíšu tedy do uvozovek znaky pro větší nebo rovno (“>=“), vložím ampersand (pravý Alt+C) a kliknu do buňky E2.

SUMIFS

Potvrdím a hotovo. Pro klid v duši si zkontrolujte výsledek pomocí filtru, ať víte, že máte funkci opravdu správně. A příště si už jen přepíšete datumy a šéf se dozví správné údaje během vteřiny 😉 .

Tip: Pokud kopírujete každý měsíc (den,týden…)další údaje pod sebe a nechcete ve funkci pořád měnit oblast součtu, kritérií atd. , vložte si vaši tabulku jako excelovou tabulku a máte po problému ;-). .

Soubor s příkladem si můžete stáhnout tady:

Spoustu dalších funkcí a vychytávek se naučíte v mém online kurzu Nejužitečnější nástroje Excelu, do kterého můžete vstoupit tady: 

Napsat komentář