Jak generovat náhodná písmena

Možná znáte funkci RANDBETWEEN, která umí generovat náhodná čísla v nějakém rozmezí. Ale co když potřebujeme náhodná písmena? Na to zatím žádná funkce není, ale jde to lehce obejít.

Funkce RANDBETWEEN umí generovat náhodná čísla. Třeba od 1 do 100. Zadáme tedy vzorec =RANDBETWEEN(1;100). Když si funkci zkopíruji, mám seznam náhodných čísel mezi 1 a 100.
Já bych to však chtěla využít pro písmena. Na to budeme potřebovat kromě RANDBETWEEN ještě také funkci ZNAK(SIGN). Tato funkce nám napíše nějaký znak, číslo nebo písmeno podle jeho čísla (kódu v UNICODE). My tedy potřebujeme vědět, jaké číslo (kód UNICODE) mají ta naše písmena.
Já mám abecedu velkých písmen. A vím, že tato písmena jsou znaky 65–90. Pokud to chcete zjistit, pak vám v tom pomůže funkce UNICODE. Po zadání =UNICODE(„A“) zjistíte, že písmeno „A“ má číslo 65 a Z na konci je pak 90.

Teď tedy už víme, že pomocí funkce ZNAK potřebujeme doplnit znaky od 65 do 90. Vložíme si tedy funkci ZNAK a to číslo budeme chtít generovat náhodně z těchto čísel (65-90), která jsou zároveň kódy pro písmena.
Takže do funkce ZNAK vnoříme  ještěfunkci RANDBETWEEN a napíšeme, že chceme číslo mezi 65–90. Když funkce pak zkopíruji, tak máme náhodně vygenerovaná písmena. 😉

Upozornění: Funkce RANDBETWEEN se při každé aktualizace přepočítává, tzn. že písmena se vám budou pořád měnit. Pokud chcete, aby zůstaly, jak jsou, nezapomeňte si je vložit jako hodnoty. 😉


Stáhnout soubor