JAK DLOUHO JSTE NA SVĚTĚ? ZJISTÍME TO HNED POMOCÍ FUNKCÍ DNES (TODAY) A DATEDIF

Zajímalo vás někdy, kolik dní uběhlo od té doby, co jste se narodili? Pomocí kalendáře by to trvalo pěkně dlouho, než bychom to zjistili. V Excelu to ale zjistíme za několik málo vteřin.

Do jedné buňky zapíšeme datum vašeho narození. Do další buňky vložíme funkci DNES (v AJ verzi Excelu TODAY), to abychom měli aktuální datum pokaždé, když soubor otevřeme. Funkci DNES najdeme na kartě Vzorce – Datum a čas – Dnes a potvrdíme Ok, nebo přímo napíšeme do buňky =DNES(). Tato funkce jako jedna z mála nemá žádné argumenty, které bychom museli zadávat, protože prostě vždycky napíše, kolikátého je.

Teď už jen odečteme od dnešního data naše datum narození a máme výsledek 🙂

Pokud bychom ale chtěli vědět, kolik je to měsíců, už nám nestačí jen obyčejný rozdíl, ale musíme použít funkci DATEDIF. Tahle funkce je zvláštní tím, že není zařazená v žádné skupině funkcí, takže o ní musíte vědět. A to vy už teď víte 😉

Zapíšeme jí následovně: =DATEDIF(vaše datum narození;dnešní datum;“M“) -> (pro zjištění počtu měsíců, napíšeme do uvozovek „M“, pro počet dnů bychom zapsali „D“ a pro počet let potom „Y“.)

jakdlouhojstenasvětě

Už máte můj e-book pro začátečníky v Excelu? Zde si ho můžete nechat zdarma zaslat do vaší emailové schránky 🙂

Napsat komentář