HLEDÁM, HLEDÁM, NIKDE NIC…..JEŠTĚ, ŽE MÁME FUNKCI SVYHLEDAT (VLOOKUP)

Funkce SVYHLEDAT (v AJ verzi Excelu VLOOKUP) umí přiřadit údaji v jedné tabulce hodnotu z jiné tabulky. Například najde telefonní číslo podle zadaného jména, jméno zákazníka podle čísla objednávky nebo cokoliv jiného, co budete potřebovat.

Dodnes si pamatuji, když jsem se s funkcí SVYHLEDAT poprvé setkala. Je to asi tak 11 let, otevřela jsem první soubor na oddělení controllingu, kde jsem zrovna začala pracovat a vůbec jsem nechápala. Nechápala jsem nic. Spoustu funkcí, které jsem neznala, všechny tabulky a grafy se samy předělávaly podle změny vstupních údajů. ASI NĚJAKÉ KOUZLO! Ale ne, vyhledávací funkce nejsou žádná kouzla, i když to tak někdy může vypadat 🙂

Řekněme, že máme tabulku s telefonním seznamem a já v něm potřebuji vyhledat číslo na Hanku.

svyhledat1

Do buňky F19 zadáme funkci SVYHLEDAT. Půjdeme na kartu Vzorce – Vyhl. A Ref.– v seznamu najdeme SVYHLEDAT. Otevře se nám šedivé okno pro zadání argumentů funkce. Tady zadáme všechno, co Excel potřebuje vědět, aby nám telefonní číslo našel správně.

  • svyhledat2Do pole „Hledat“ zadáme co má Excel hledat v tabulce. Má tam hledat jméno Hanka. Buď tedy přímo napíšeme „Hanka“ (nezapomeňte text zadat do uvozovek) anebo lepší způsob je, jen kliknout do buňky D19, kde máme jméno již napsané.
  • Do pole „Tabulka“ zadáme, v jaké tabulce má Excel to jméno a následně telefonní číslo hledat. Vybereme tedy myší celou tabulku telefonního seznamu (buňky C1:F17).
  • Do políčka „Sloupec“ napíšeme, kolikátý sloupec z tabulky chceme jménu Hanka přiřadit, tedy v kolikátém sloupci máme napsané telefonní číslo. V našem případě je to třetí sloupec, proto napíšeme číslo 3.
  • Do posledního políčka „Typ“ se zadává logická hodnota – buď 0, to znamená, že chceme hledat podle přesné hodnoty (ano, to chceme, Excel nám má najít přesně jméno „Hanka“ a nic jiného) anebo se zde zadá číslo 1, potom by Excel vrátil nejbližší hodnotu (to pro náš příklad nemá ale žádný význam).

Nyní již jen potvrdíme stisknutím OK a už víme, kam Hance zavolat 🙂

Soubor s příkladem si můžete stáhnout tady:

 

Jeden komentář u “HLEDÁM, HLEDÁM, NIKDE NIC…..JEŠTĚ, ŽE MÁME FUNKCI SVYHLEDAT (VLOOKUP)”

Napsat komentář