Hlásí vám funkce chybu? Řekněte Excelu, že chybové hlášky nechcete-IFERROR

Hlásí vám funkce nějakou chybu? Píše vám hlášky jako #NENÍ_K_DISPOZICI, #HODNOTA!  anebo něco jiného? Je od Excelu opravdu hezké, že nám sdělí, že hodnotu nenašel, nebo třeba, že se snažíme sčítat text. Ale co když vyhledáváme v rozsáhlé tabulce a potřebujeme s nalezenými hodnotami dále pracovat? Potom nám chybová hláška pěkně komplikuje práci, protože když budeme sčítat nalezené hodnoty a v nich bude jedna taková chybová hláška, už nic nespočítáme. Všechny výpočty nám budou hlásit chybu. Dá se tomu vůbec nějak vyhnout?

Samozřejmě, že dá 🙂

Máme k dispozici funkci IFERROR, která zjistí, jestli výsledek bude nějaká chyba. A pokud ano, dosadí místo chybové hlášky hodnotu, kterou jí řekneme.

Příklad: Pomocí funkce SVYHLEDAT hledám obrat mých obchodních zástupců v nějaké jiné tabulce. U všech se obrat našel kromě Adély, ta zřejmě neprodala nic, a proto údaj o jejím obratu chybí a Excel nám oznámí, že není k dispozici. Pokud bychom nechali funkci takhle, nepůjde nám kvůli chybové hlášce sečíst celkový obrat.

iferror 1

My na to ale vyzrajeme a vložíme si před funkci SVYHLEDAT funkci IFERROR (buď můžeme jít na kartu Vzorce-Logické-IFERROR anebo to uděláme rychleji a připíšeme funkci IFERROR přímo do řádku vzorců).

Před naši funkci jen napíšeme IFERROR( a za konec napíšeme středník a hodnotu, kterou chceme místo chybové hlášky, např. 0 a závorku uzavřeme. Výsledná funkce tedy bude vypadat takhle:

=IFERROR(SVYHLEDAT(A2;OBRAT!$A$2:$B$4;2;0);0)

 

A je to 🙂 Teď už nám žádná chybová hláška nebude komplikovat život 🙂

iferror 2

Soubor s tímto příkladem si můžete stáhnout zde:

Další skvělé funkce a vychytávky nejdete v mém online kurzu Nejužitečnější nástroje Excelu. Vstupte do něj tady>>>.

Napsat komentář