DEJTE SVÝM BUŇKÁM JMÉNO

 

Znáte to, vkládáte nové a nové vzorce a neustále dokola musíte vybírat oblast, ze které má vzorec (funkce) čerpat. Kdo se v tom má ale vyznat? Copak si někdo pamatuje, co je v buňkách C5:X540?

 

Přesně na tohle slouží pojmenování oblasti.

Funguje to tak, že si můžete pojmenovat buňku nebo oblast tak, abyste nemuseli pořád dokola vybírat myší nějakou oblast a také, abyste se lépe orientovali. Takže si třeba sloupec, kde máte napsaná jména zaměstnanců, pojmenujete „Zaměstnanci“ a počet jejich odpracovaných hodin si pojmenujete „Počet odpracovaných hodin“.

Potom už vždy krásně uvidíte, z čeho vlastně vaše funkce čerpá a už se nebudete ve všech těch vzorcích ztrácet 🙂 Líbí se vám to 🙂 ? Tak se podívejme na příklad.

Příklad: V oblasti A1:D11 mám tabulku se jmény zaměstnanců, jejich platem a další údaje. Budu hledat plat Petra pomocí funkce SVYHLEDAT(pokud neznáte funkci SVYHLEDAT, podívejte se na článek zde), ale už nechci myší vybírat oblast.

Pojmenování oblasti 1

Nejdříve si myší vyberu celou oblast (A1:D11) a potom do políčka Pole názvů napíšu název, který chci oblasti dát. Já si oblast pojmenuji prostě „Tabulka“ a potvrdím klávesou „Enter“.

Pojmenování oblasti 2

A už to je 🙂 Teď, když budete hledat pro jméno Petr jeho plat, nemusíte psát funkci =SVYHLEDAT („Petr“;A1:D11;2;0), ale místo oblasti uvedete „tabulka“, bude to tedy vypadat =SVYHLEDAT(„Petr“;tabulka;2;0). Excel už odteď ví, co tento název znamená.

Pokud si budete potřebovat název nebo oblast nějak upravit nebo třeba smazat, uděláte to ve Správci názvů, který najdete na kartě Vzorce.

Pojmenování oblasti 3


Pojmenování oblasti 4

Soubor ke stažení najdete zde:

pojmenovani-oblasti

 

Pomůže vám pojmenování oblasti? Jak tuto vychytávku použijete? Napište mi, budu ráda 🙂

Napsat komentář