ÁÁÁÁÁÁÁ….smazala jsem buňku, na kterou odkazoval vzorec! Aneb co jsou Předchůdci a Následníci.

Tohle se už určitě stalo nám všem. Máme několik tabulek, různě provázaných vzorci a přijde nám, že vzorec nebo hodnota v nějaké buňce je zbytečná a jen tam překáží. Tak to prostě smažeme, ať je klid 🙂

Ale ouha, najednou zjistíme, že se na různých místech tabulky objevily chyby, protože vycházely z té smazané, „zbytečné“ buňky. Pokud jsme ještě neuložili, máme štěstí, pokud už ano, je to pěkně v pytli, že?

Jak tomu tedy předejít? Jak můžeme zjistit, jestli na tu buňku nějaká jiná nenavazuje? Od toho máme v Excelu zobrazení Předchůdců (v AJ verzi Predecessor) a Následníků (Successor).

Příklad:  Potřebuji zjistit, jestli můžu smazat buňku H7, abych nenarušila další vzorce.V buňce H7 mám vložený vzorec, který násobí hodnoty v buňkách F7 a G7 a v buňce J7 zase vzorec, který násobí buňky H7 a I7. Můžu smazat buňku H7, aniž bych si způsobila problémy?

1

Postavím se do buňky H7, půjdu na kartu Vzorce a zmáčknu tlačítko Následníci.

2

Objeví se modrá šipka, která mi ukáže, jaká buňka počítá s tou mojí vybranou. Asi tedy raději nic mazat nebudeme 🙂

3

 

Smazat bychom mohli v případě, že by Excel žádnou buňku, která z té naší vychází, nenašel.

4

 

Když bych naopak chtěla vědět, z jakých buněk moje vybraná buňka vychází, místo tlačítka Následníci, bych zmáčkla tlačítko Předchůdci.

5

Když už teď vím, které buňky potřebuji a které jsou opravdu zbytečné, odeberu modré šipky stiskem tlačítka Odebrat šipky.

6

Teď už si nikdy nezpůsobíte problémy smazáním nějaké buňky 🙂

 

Už máte můj e-book pro začátečníky v Excelu? Zde si ho můžete nechat zdarma zaslat do vaší emailové schránky 🙂

Co zdržuje v práci vás? Jaké problémy řešíte? Napište mi a já na to téma ráda zpracuji článek 🙂

Napsat komentář